Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich
http://www.pup.strzelceopolskie.pl/main/aktualnosci/VII-szachowy-Memorial-F.-Prochownika/idn:9234
Drukuj grafikę : tak / nie

VII szachowy Memoriał F. Prochownika

20 Listopada 2017
kategoria:
Aktualności
 

W siódmym Memoriale Franciszka Prochownika udział wzięło 68 szachistów z trzech krajów. Turniej rozegrany 19 listopada w strzeleckim ratuszu miał rangę otwartych Mistrzostw Województwa.

Po rozegraniu dziewięciu rund, najlepszym okazał się Paweł Kowalczyk z klubu Wieża Pęgów, który zdobył 8 punktów. Drugie i trzecie miejsca, z dorobkiem 7 pkt. zajęli reprezentanci Ukrainy Wołodymyr Siergiejew i Artem Omelja.
W klasyfikacji mistrzostw województwa mężczyzn złoty medal wywalczył Krzysztof Banasik z Zarzewia Prudnik – 7 pkt. Drugi był Oskar Ogłaza z Rodła Opole, a trzeci Jakub Marchewka ze Społem Opole – obaj po 6 punktów.
Wśród kobiet mistrzostwo województwa zdobyła Wiktoria Sowa – 4,5 pkt., przed Karoliną Karleszko – 4 pkt (obie Rodło Opole) i Katarzyna Majewską ze Strzelec Opolskich – 2,5 pkt.
Najlepszymi zawodnikami ze Strzelec zostali Marcin Taboła - 5,5 pkt, Mateusz Hasterok i Łukasz Hasterok - po 5 pkt.

Szczegółowe wyniki w serwisie turniejowym

Organizatorem memoriału był Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich we współpracy z Opolskim Związkiem Szachowym, a sponsorami rodzina Franciszka Prochownika i strzelecki Kaufland.


Franciszek Prochownik (1934 - 2007) był najwybitniejszym szachistą Opolszczyzny drugiej połowy XX wieku.
Uczestnik finałów indywidualnych Mistrzostw Polski w latach 1955, 1970, 1974, 1975, 1976, 1977.
Reprezentował barwy Polski na drużynowych Akademickich Mistrzostwach Świata w Lyonie w roku 1955.
Przez 30 lat był liderem najlepszego opolskiego klubu szachowego Kolejarza Opole, następnie grał w Szachu Kedzierzyn-Koźle i „Strzelcu” Strzelce Opolskie.
Franciszek Prochownik mieszkał przez prawie pół wieku w Strzelcach Opolskich, pracując na stanowiskach kierowniczych w fabryce Agromet. Przez lata prowadził szkółkę szachową w strzeleckim domu kultury.